Токсикологічна та судова хімія
Токсикологічна та судова хімія – навчальна дисципліна, яка вивчається студентами, що навчаються на другому (магістерському) рівні, галузі знань 22 «Охорона здоров’я» за спеціальністю 226 «Фармація, промислова фармація» на ІV-му році навчання (курсі) впродовж 8-го семестру.
Токсикологічна та судова хімія є однією зі спеціальних фармацевтичних дисциплін, яка вивчає властивості отруйних і сильнодіючих речовин, їх поведінку в організмі і трупі, розробляє способи виділення, ідентифікації і визначення токсичних речовин і їх метаболітів в об’єктах біологічного походження.
Основні розділи дисципліни:
судова хімія - обслуговує судово-медичну токсикологію та опрацьовує методи судово-токсикологічних досліджень для проведення судово-медичних експертиз отруєнь;
хіміко-токсикологічний аналіз - обслуговує клінічну токсикологію (для діагностики гострих інтоксикацій);
біохімічна токсикологія - вивчає механізми токсичної дії речовин на організм (кінетику всмоктування отрут; шляхи та механізми транспорту і розподілу отрут в організмі; механізми метаболічних перетворень речовин, а також елімінацію отрут та їх метаболітів з організму);
аналітична токсикологія - вивчає способи і методи ізолювання, ідентифікації та кількісного визначення токсичних речовин.
Метою викладання навчальної дисципліни «Токсикологічна та судова хімія» є: отримання студентами необхідних знань і на підставі сучасних наукових уявлень сформувати у студентів необхідні теоретичні знання в галузі судової і токсикологічної хімії. А також формування у студентів хіміко-експертного мислення та виробленню вміння та навичок методів виділення отрут із об'єктів біологічного походження, а також виявлення та визначення ксенобіотиків і їх метаболітів при проведенні хіміко-токсикологічних чи судово-токсикологічних досліджень.
Основними завданнями вивчення дисципліни «Токсикологічна та судова хімія» є: закладання студентам основи знань, вмінь та навичок для роботи в галузі хіміко-токсикологічних, судово-токсикологічних, санітарно-гігієнічних досліджень (прижиттєва та посмертна діагностики отруєнь, контроль якості продовольчої сировини, продуктів харчування та харчових добавок, контроль якості парфумерних та косметичних засобів, аналіз засобів побутової хімії, дослідження об’єктів навколишнього середовища (вода, повітря, ґрунт , предмети побуту тощо).
У результаті навчання здобувач повинен демонструвати:
- Застосовувати знання з загальних та фахових дисциплін у професійній діяльності.
- Використовувати результати самостійного пошуку, аналізу та синтезу інформації з різних джерел для рішення типових завдань професійної діяльності.
- Аргументувати інформацію для прийняття рішень, нести відповідальність за них у стандартних і нестандартних професійних ситуаціях; дотримуватися принципів деонтології та етики у професійній діяльності.
- Здійснювати професійну діяльність використовуючи інформаційні технології, «Інформаційні бази даних», системи навігації, Internet-ресурси, програмні засоби та інші інформаційно-комунікаційні технології.
- Використовувати методи оцінювання показників якості діяльності; виявляти резерви підвищення ефективності праці.
- Аналізувати інформацію, отриману в результаті наукових досліджень, узагальнювати, систематизувати й використовувати її у професійній діяльності.
- Обирати біологічні об’єкти аналізу, здійснювати визначення ксенобіотиків та їх метаболітів у біологічних середовищах та давати оцінку отриманим результатам з урахуванням розподілу токсинів в організмі
- Використовувати дані клінічних, лабораторних та інструментальних досліджень для здійснення моніторингу ефективності та безпеки застосування лікарських засобів.
- Надавати домедичну допомогу хворим при невідкладних станах та постраждалим у екстремальних ситуаціях.
Тематичний план лекцій з токсикологічної та судової хімії
Тематичний план практичних занять з токсикологічної та судової хімії